“La silueta del sonido”

Στη flamenco μουσική κάθε ήχος κρύβει μορφή, χρώμα, εικόνα. Στη συνέχεια μεταμορφώνεται σε ύφος πάνω στην κιθάρα, μορφή στο σώμα του χορευτή.

Ο Γιώργος Καραλής, μέσω της τεχνικής και του ύφους της flamenco κιθάρας θα επιχειρήσει να μας φέρει σε επαφή με τη μουσική της γης της Ανδαλουσίας, περνώντας απ’ τις πεδιάδες της Σεβίλλης και καταλήγοντας στους κόλπους της Huelva και του Cádiz.

Επίσης, σε συνεργασία με τον χορευτή Ιάσωνα Δαμιανό, θα κάνει μια εισαγωγή για το πώς ο ήχος γίνεται μορφή και στάση και πώς η κίνηση γίνεται μουσική. Στο σεμινάριο θα παρουσιαστούν διάφορες τεχνοτροπίες και σχολές της flamenco κιθάρας, ανάλογα με τον τόπο, την εποχή και τους κύριους εκφραστές κάθε διαφορετικής σχολής.

Είσοδος Ελεύθερη

Λόγω περιορισμένου αριθμού θέσεων, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή στα τηλέφωνα:
210 4101811 & 210 3810991 κ’ ώρες 16:00 – 22:00